Porady metodyczne dla nauczycieli

Przedstawiamy porady, wskazówki oraz scenariusze lekcji. Publikowane materiały zostały opracowane przez nauczycieli konsultantów z OEIiZK i przez innych nauczycieli tworzących projekty w Logomocji oraz korzystających z tego środowiska na swoich lekcjach.

Komponowanie melodii
opis działania i wykorzystania modułu do kompozycji melodii
opracowanie Wanda Jochemczyk

 Przeczytaj poradę

Scenariusze i konspekty lekcji

Konspekt - Malujemy na ekranie, czyli kalejdoskop
opracowanie Wanda Jochemczyk

 Ściągnij (96.3KB)

Najczęściej zadawane pytania

W tym miejscu są publikowane najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy z programem Logomocja oraz programowania w Logo.


Jak wyświetlić pomoc do programu Logomocja w Windows 10?

Na komputerach z systemem operacyjnym Windows 7, 8, 10 pojawiają się problemy z korzystaniem z plików pomocy przygotowanych dla wcześniejszej wersji systemu operacyjnego. Została opracowana nowa wersja pomocy do programu Logomocja poprawnie działająca w tych systemach (również w Windows XP). Niestety nie jest ona uruchamiana automatycznie po naciśnięciu klawisza F1 w programie Logomocja, ale można ją uruchomić niezależnie.

Po pobraniu plików Imagine.chm (pomoc do Logomocji) oraz LogoM.chm (pomoc do Edytora postaci), należy umieścić je w wygodnym dla siebie miejscu i uruchomić dwukrotnym kliknięciem myszką. Jeśli nie widzimy zawartości pomocy, oznacza to że Windows zablokował jej wyświetlanie jako pliku pobranego z internetu. Aby odblokować treść pomocy należy kliknąć na ikonie pliku prawym przyciskiem myszki, wybrać opcję Właściwości i zaznaczyć opcję Odblokuj.

odblokowanie treści pomocy

Istnieje także możliwość otrzymania pełnej wersji programu Logomocja wraz z nową wersją pomocy. W tym celu należy skontaktować się ze sklepikiem Ośrodka, podając numer posiadanej licencji (prywatnej lub szkolnej).


Chciałem obejrzeć jeden z projektów dostępnych w dziale Pokazy i projekty, ale widzę pusty obszar zamiast niego. Próbowałem zainstalować plug-in, ale nadal nic nie widzę. Czy to uszkodzony plik plug-in na waszej stronie? Czy ma to może coś wspólnego z moim systemem? Mam zainstalowaną wersję 64-bitową Windows 7.

Kłopoty z plug-inem nie wynikają z zainstalowanej u Ciebie wersji Windows.

Na naszej stronie jest dostępna ostatnia wersja plug-inu z 2009 roku. Niestety nie działa ona prawidłowo z wersjami 64-bitowymi przeglądarek internetowych. Obecnie trwają prace nad nowszą wersją wtyczki, jak tylko zostaną ukończone udostępnimy ją na naszej stronie. Jednak możesz na razie zainstalować na swoim komputerze 32-bitową wersję przeglądarki i za jej pomocą oglądać udostępniane przez nas projekty.


Zainstalowałem system Windows Vista/Windows 7/Windows 8. Nie mogę skorzystać z pomocy do programu Logomocja. Co powinienem zrobić?

Program Windows Help (WinHlp32.exe) jest programem Pomocy zawartym w systemach operacyjnych Microsoft Windows począwszy od wersji Microsoft Windows 3.1. Jednak program Windows Help nie był od dawna poddawany istotnym aktualizacjom i nie spełnia już standardów firmy Microsoft. Z tego powodu począwszy od systemu operacyjnego Windows Vista program Windows Help nie będzie dostarczany wraz z system operacyjnym. Aby wyświetlać pliki pomocy hlp należy pobrać i zainstalować program WinHlp32.exe z centrum pobierania firmy Microsoft.


Skorzystałem z opcji Widok|Cały ekran i zginęło mi menu. W jaki sposób można je przywrócić? Czy muszę jeszcze raz uruchomić Logomocję?

Nie jest konieczne ponowne uruchamianie Logomocji. Wystarczy w wierszu poleceń napisać polecenie dla żółwia: maksymalizuj. Jeśli nie jest widoczny wiersz poleceń (cały widoczny obszar to ekran graficzny), można skorzystać z klawisza F6 (ekran dzielony) lub F7 (ekran tekstowy) by go pokazać.


Dodałem nową procedurę w oknie pamięci: z menu Element wybrałem Dodaj procedurę... i nadałem jej nazwę kw. Treść procedury jest następująca:

oto kw
powtórz 4 [np 100 pw 90]
już

Kazałem żółwiowi narysować kwadrat, ale pojawił się tylko komunikat o błędzie: "Nie wiem jak wykonać kw Sprawdź pisownię. Może to nowe nieokreślone słowo". Procedura jest na pewno zdefiniowana (przesyłam zdjęcie), co zatem robię źle?

Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby rozpoczynające pracę z Logomocją jest pisanie własnych poleceń w niewłaściwym miejscu. Aby utworzyć własną procedurę powinniśmy wybrać OknoGłówne - polecenia definiowane w tym miejscu będą zrozumiałe dla wszystkich obiektów żyjących w oknie głównym. Możesz również skorzystać z polecenia redaguj "kw - dzięki temu nowa procedura zostanie na pewno dodana do okna głównego.


Czy w Logomocji istnieje możliwość śledzenia wykonywania programu "krok po kroku"?

Niestety nie. Można jedynie skorzystać z komentarzy w definicji procedury, każda linijka rozpoczynająca się od średnika jest ignorowana (traktowana jako komentarz). Poprzedź średnikiem te linie, których na razie nie chcesz wykonywać, możesz w ten sposób sprawdzić działanie pozostałych linii procedury.

Logomocja-Imagine

A real 'all in one place' solution, Imagine offers most of Dazzle, My World, Hyper studio, Logo and Notate's capability plus animation and web creation tools. Broad age and ability coverage and curriculum wide application at a fraction of the combined cost make Imagine a versatile, cost effective tool to accompany and facilitate the learning process.

(Logotron Ltd.)